EGZOTIČNO VOĆE I DRVEĆE

                                             -Sadnice šaljemo brzom poštom na Vašoj adresi.


 Japanska jabuka KAKI ( Diospyros kaki)
Sorta Vanilla

Kaki naraste 5-10 m, listopadno je drvo, dugovečno  Voli sunčana mesta zaštićena od vetra.  Veoma je sladak, bogat vitaminom A. Jede se kada potpuno sazri i omekša kao maslac (kada ugnjili slično kao mušmula) . Sazreva u jesen, a bere se nakon prvih mrazeva.
Cena: 600 din.


 

Goji (Lycium barbarum) 

Goji moze narasti od 1 do 3 metra u visinu. Podnosi visoke temperature leti kao i hladne zime sa velikim minusom. Bobice zru od jula do oktobra. Susene su slatke mada se mogu jesti i sirove. Od njih možemo praviti  sok ili čaj. U Kineskoj medicini za čajeve upotrebljavaju lišće i koru Goji stabljike.  Goji jako lepo izgleda i kao ukrasna biljka u vrtu. U toku jedne godine žbun moze i da se utrostruči. 
Cena: 200 din.


                                                        Passiflora edulis - Marakuja

 je egzotična, dekorativna u nasim uslovima listopadna ili poluzimzelena cvetnica koja plodonosi. Plod je jestiv, ima karakterističan ukus. Može se čuvati kao sobna biljka ili u basti na zaklonjenom suncanom mestu. Raste veoma brzo i zato je potreban oslonac, pergola, ograda itd. Voli redovno zalivanje. Ukoliko se gaji kao sobna biljka potrebna je veca saksija sa zemljom bogatom organskim materijama.  
                                                                Cena: 

Fourberry (Ribes aureum) 

 Fourberry (Ribes Aureum)    Fourberry raste kao zbun ima jestive plodove (nalik ribizli), mirisne zute cvetove i u toku jeseni crvene listove. Zbun nije zahtevan po pitanju zemljista i tolerantan je na susu. Bobice se beru kada su potpuno crne ( tada je ukus i miris najizrazeniji) tj. kada bobice same otpadaju u ruku. Bobice se jedu sveze, susene, mozete napraviti dzem ili sok.

Cena: 

 

 

Samooplodni Kiwi Actinida arguta 'Issai'.

Kiwi arguta za koju još koriste i naziv mini kivi, je biljka koja izdržava i do -34 ° C Osnovna razlika na običan kivi je sitniji plod, bez dlačica, koj nije potrebno guliti pre konzumiranja. Plod je  sladak i vrlo ukusan. Plodovi se beru tokom oktobra i početkom novembra. Arguta je, kao i ostale biljke iz porodice Actinidiaceae, vrlo snažnog i bujnog rasta, izbojci u jednoj godini mogu izrasti i do 4-5 metara. Poželjno je da već pre sadnje postoji neka potpora na koju će se vezati budući porast. Kao najpraktičniji se pokazao uzgoj na pergolama. 
Cena: 500 din

Aronija (Aronia Melanocarpa)

Biljka aronija je bobičasto voće, Odlično podnosi hladnu zimu i mraz, čak i minus 45 stepeni.   , aronija je izuzetno zdrava i od svih namirnica najbogatija je antioksidansima koji uništavaju opasne slobodne radikale.
Cena: 200 din.

Lonicera Kamcatika(Sibirska borovnica) 

Sibirska borovnica ili lonicera kamčatika je nova voćna vrsta, bogata antioksidansima, vitaminima i gvozdjem. Grm je listopadan, plod je plave boje, izuzetne arome, dužina ploda je oko 2-3 cm dozreva rano, već pocetkom maja, pre ostalog voća na našem podneblju. Sibirska borovnica je izuzetno otporna na niske temperature do -45° C. Za razliku od američke borovnice ne zahteva jako kiselo tlo.
Sadnice u saksijama i kontejnerima se mogu saditi preko cele godine.  Cena:


Poncirus trifoliata - Baštenski limun 

potiče iz Kine. Od ostalih citrusa ga posebno izdvaja izdržljivost na niske temperature. Ta izdržljivost se kreće do čak -30C . Dostiže visinu do 3-4m. Plodovi poncirusa su jestivi, blago gorki ali osvježavajući.  Cveta početkom aprila, a plod sazreva krajem novembra. Kao i ostalim citrusima, pogoduje mu dosta sunca. Traži kiselije zemljište. Kao što je već rečeno, znatno je otporan na hladnoću pa ga stoga preko zime i ne moramo unositi, već tokom cele zime može ostati napolju. Cena: 300-400din

Ruska maslina (Dafina) 

 Listopadno manje drvo,cvetovi su veoma mirišljavi i medonosni (iz njih se dobija ulje koje se koristi u parfimeriji) Plod je izdužena do 2cm duga i 5-6mm široka mesnata koštunica. Mesnati deo je brašnjav, slatkastog ukusa. Sazreva krajem avgusta i u  septembru. Dobro raste na peskovitim i suvim zemljištima. Otporna je prema suši i dobro podnosi niske temperature. Cena:

 

 Vučji ( Pasji) trn -

 Hippopae Rhamnoides  je razgranati listopadni grm ili manje drvo visine 1-6m.Grane su uglaste i završavaju se jakim trnom. . Plod je narandžasta ili svetložuta(sa mrkim pegicama) okruglasta ili jajasta,  koštunica veličine graška, malo mesnata i kiselkastog ukusa, vitaminozna i jestiva. Sazreva krajem septembra i početkom oktobra, a ostaje na granama preko zime. Najviše mu odgovaraju laka peskovita sveza i vlažna zemljista, ali uspešno se razvija i na različitim drugim zemljištima jer je skromnih zahteva.Otporan na sušu i niske temperature. Cena: 





Akebija ( Akebia quinata ) 

Listopadna penjacica, dužine do 10m.   Cveta početkom proleća.   Plod je dužine do 10cm. svetloljubicaste boje. Dozreva septembar-oktobar. Nije zahtevna po pitanju zemljišta. Važno je da je zemljište dobro drenirano.  Dobro podnosi sunčane položaje, ali i senovite.  Otporna je na niske temperature, a u područjima sa blagom zimom ponaša se kao zimzelena biljka. Samo mlade biljke je potrebno zaštititi od izmrzavanja. Biljka je jestiva, od mladica se može praviti salata, a listovi se suše za čaj. Ima jestive plodove koji su veoma dekorativni, slatki. Pogodna je za sve vrste vertikalnog ozelenjavanja .

 Cena: 400din

 

Merala Mongolska borovnica (Amelanchier alnifolia) 

 Merala je dekorativna voćna vrsta poreklom iz Severne Amerike i Kanade. Raste od 2-5m kao drvo ili žbun (u zavisnosti od formiranja) . Cveta krajem marta belim cvetovima, s jeseni list dobija bakarnocrvenu boju. Plodovi su slični Američkoj borovnici i veoma su prijatnog slatkog ukusa . Vrlo otporna, nije osetljiva na klimatske uslove  mraz, sunce, vetar i nije zahtevna po pitanju zemljišta. Voli vlagu i sunce. Plod je poznat po svojim visokim sadržajem gvoždja. Bobice se jedu sveže ili suve.

 Cena: 600 din.

 

 Phoenix dactylifera Palma

 Urmina palma.  
 Ne raste previše brzo. Uzevši u obzir mesto porekla, možemo reći da veoma dobro podnosi sušu. Preko leta joj prija direktno sunce na koje je treba navikavati od iznošenja s proleća, u suprotnom će se pojaviti opekotine na listovima. Zimi se čuva u prohladnoj prostoriji 10-15 oC, uz minimalno zalivanje kako koren ne bi istrulio, što se tiče zemljište nije probirač. U suvoj klimi može da podnese temperaturu od -10 ° C do -15° C. Raste u suvim, tropskim regijama širom sveta.
Cena: 

 

Crna malina ( black jevel) 

Sadnice crne maline  sorta black jevel ( Crni dragulj). Otporna,   bujno raste lastari mogu narasti od 2 do 3m. Uzgoj po sistemu gajenja kupine, tj plodonosi na prošlogodišnjem izboju. Veoma je ukusna i aromaticna. U odnosu na ostalo bobičasto voće, ima izuzetno visok nivo fenolnih spojeva, te autocijanina koji su antioksidansi i pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Bogata je i elaginskom kiselinom, koja pomaže u borbi protiv raka, virusa i bakterija.  

Cena:200din.

Smokva (Pereta, bela Petrovača, Mičurinska, Brunswick)

Smokva krupnih plodova Pereta i bela Petrovača .

 Cena: 400- 600-800 din.

 

Dren (selekcionisani domaci dren)

Dren ( domaci, Cornus mas)  je listopadni grm ili niže drvo, visine 2 do 6 m, zaobljene i guste krošnje prečnik stabla do preko 30cm i starošću preko 100 godina. Cvetovi drena su žuti i pojavljuju se pre listanja od Februara do Aprila( u zavisnosti od godine i podneblja). Plod sazreva Septembra meseca.
Podnosi plitka i suva zemljišta. Plodovi su jestivi, sirovi ili kao kompot, marmelada, sokovi.
Dren je vrlo medonosan, može dati 10–20 kg meda, a ima i dobru izdašnost polenovog praha. Dren je prva paša koja pored polena donosi veliku količinu nektara i značajna je razvojna paša u pčelarstvu. 

Cena:

Kiwi (Jenny, samooplodan)

Plod prekriven dlačicama težine do 80g. Meso sočno, lepe arome.  Dobro podnosi niske temperature. Sorta Jenny je samooplodna, tako da ne treba oprašivač. Vrlo otporna na štetocine i nezahtevna po pitanju zemljišta. 

Cena:

 

 

Samooplodni Sibirski Kiwi (Bavarski).

  Bavarski Kiwi za koji još koriste i naziv mini kivi, je biljka koja izdržava i do -34 ° C Osnovna razlika na običan kivi je sitniji plod, bez dlačica, koj nije potrebno guliti pre konzumiranja. Plod je vrlo ukusan. Plodovi se beru tokom oktobra i početkom novembra. Bavarski je kao i ostale biljke iz porodice Actinidiaceae, vrlo snažnog i bujnog rasta, izbojci u jednoj godini mogu izrasti i do 4-5 metara. Poželjno je da već pre sadnje postoji neka potpora na koju će se vezati budući porast. Kao najpraktičniji se pokazao uzgoj na pergolama. 

Cena: 500din.

 

 

 

 





















Cena:100 din
 Jagoda  (u saksiji)
Cena: 100din